Παγκόσμιο Ε/Ν: “Ασημένια” η Ρεπούλια στην Βουλγαρία (pics)

Βάθρο για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, στην κατηγορία των -55κ. στην διοργάνωση της Σόφιας.

Η Αθανασία Ρεπούλια ανέβηκε στο βάθρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ταε κβον ντό Εφήβων–Νεανίδων που διεξάγεται στην Βουλγαρία. Η νεαρή πρωταθλήτρια κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, στην κατηγορία -55κ. στην Σόφια.

Η Ρεπούλια ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις από τον γύρο των 64 κερδίζοντας κατά σειρά την Κολομβιανή Τσάβεζ, την Αντιμπεκιλζί από το Καζακστάν και στον γύρο των 16 την Μπιάντ από το Μαρόκο. Στα προημιτελικά νίκησε 2-0 την Χιμένες από το Μεξικό, ενώ προκρίθηκε στον τελικό μετά τη μεγαλειώδη νίκη που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα και των δύο σετ, απέναντι στην Χάμιτς από τη Νορβηγία.

Στον τελικό, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν βρήκε λύσεις απέναντι στην Κορεάτισα Κιμ, καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο, όπως και πριν από 34 μήνες στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων που είχε γίνει στην Ισπανία.

Αναλυτικά οι αγώνες της Αθανασίας Ρεπούλια, την 4η αγωνιστική ημέρα:

-55κ.
Τελικός Κιμ (Κορέα) vs Αθανασία Ρεπούλια 2-0 (12-0, 10-2)
Ημιτελικά Χάμιτς (Νορβηγία) vs Αθανασία Ρεπούλια 0-2 (12-13, 4-6)
Προημιτελικά Αθανασία Ρεπούλια vs Χιμένες (Μεξικό) 2-0 (8-8, 7-3)
Γύρος 16 Αθανασία Ρεπούλια vs Μπιάντ (Μαρόκο) 2-0 (13-6, 14-2)
Γύρος 32 Αντιμπεκιλζί (Καζακστάν) vs Αθανασία Ρεπούλια 0-2 (5-7, 8-10)
Γύρος 64 Αθανασία Ρεπούλια vs Ιλβίρα Τσάβεζ (Κολομβία) 2-0

Η Ελλάδα κέρδισε σήμερα κι ένα ακόμα μετάλιο, το χάλκινο μετάλλιο με τον Ραφαέλ Παππά, στην κατηγορία των -63κ.