Παγκόσμιο: Πρώτος τίτλος για την Αλβανία

Ο Ζελιμχάν Αμπακάροφ έδωσε στην Αλβανία τον πρώτο της τίτλο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα καθώς νίκησε στην κατηγορία των 57 κιλών τον απερχόμενο κάτοχο του τίτλου, τον Αμερικανό Τόμας Γκίλμαν με 7-2. Ο πρωταθλητής του φετινού Kolov-Petrov Cup ήταν επιθετικός από την αρχή και προηγήθηκε 4-1 στο τέλος του πρώτου γύρου., Ο Γκίλμαν βρήκε τα πατήματά του ωστόσο ο Αμπακάροφ υπερασπίστηκε το προβάδισμά του και πήρε τον τίτλο.

Μεγάλη εμφάνιση στο μικρό τελικό, τον πρώτο χρονικά, για τον τον Σέρβο Στέβαν Άντρια Μίτσιτς να νικά μπροστά στο κοινό της χώρας του τον Ρεϊνέρι Αντρέου Ορτέγκα από την Κούβα με 7-1 και να παίρνει το πρώτο μετάλλιο για την Σερβία σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Στο δεύτερο χρονικά μικρό τελικό ο Ζαναμπαζάρ Ζαντανμπούντ από τη Μογγολία νίκησε με πτώση τον Ζου Βανχάο από την Κίνα.