Παγκόσμιο Α/Γ: Τριπλός πρωταθλητής ο Χιφούμι Άμπε

Λίγες ώρες μετά την αδερφή του, Ούφα, ο Χιφούμπι Άμπε αναδείχθηκε επίσης παγκόσμιος πρωταθλητής για τρίτη φορά στην καριέρα του με τα αδέρφια από την Ιαπωνία να το έχουν κάνει ξανά το 2018.

Ο τελικός στην κατηγορία των -66 κιλών ήταν ιαπωνική υπόθεση με τον Άμπε να αντιμετωπίζει τον συμπατριώτη του, Γιοσίρο Μαρουγιάμα. Ο Άμπε είχε παρόμοια τακτική με την αδερφή του περνώντας στην επίθεση από την αρχή και σημείωσε το καθοριστικό waza-ari προτού περάσει στην εξουδετέρωση των επιθέσεων από τον αντίπαλό του.

Η Ιαπωνία έχει κατακτήσει έως τώρα και τα τέσσερα χρυσά μετάλλια που διεκδικήθηκαν στη διοργάνωση που διεξάγεται στην Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν. Ο Αν Μπα-Ουλ, ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2015, κατάφερε να βρεθεί ξανά στο βάθρο καθώς νίκησε τον Έλιος Μάνζι στον πρώτο μικρό τελικό. Μαζί του στο βάθρο ο Μολδαβός, νούμερο ένα στην παγκόσμια κατάταξη, Ντένις Βιέρου που νίκησε στα τελευταία δευτερόλεπτα τον Γεωργιανό Βάζχα Μαργκελασβίλι.