Παγκόσμιο: Η Σίλβα έβαλε τέλος στο «χρυσό» σερί της Ιαπωνίας

Η Ιαπωνία αναζητούσε πέμπτο χρυσό μετάλλιο σε πέμπτη κατηγορία στο παγκόσμιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στη Τασκένδη του Ουζμπεκιστάν ωστόσο η Ραφαέλα Σίλβα από τη Βραζιλία πήρε τον τίτλο επικρατώντας τη Χαρούκα Φουνακούμπο στον τελικό των -57 κιλών.

Η Φουνακούμπο προσπάθησε πολλές φορές να ρίξει κάτω την Σίλβα χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η Σίλβα έκανε την πρώτη σημαντική κίνηση με ένα πλάγιο nage-waza στα 30 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη που ήταν και η καθοριστική στιγμή. Η Βραζιλιάνα γύρισε πρόσφατα στη δράση μετά από αποβολή δύο ετών για παράβαση του κανονισμού περί ντόπινγκ.

Η απερχόμενη κάτοχος του τίτλου, η Τζέσικα Κλιμκάιτ από τον Καναδά πήρε το χάλκινο μετάλλιο και το δεύτερο της καριέρας της σε αυτό το επίπεδο μετά το χρυσό το 2021 στην Βουδαπέστη της Ουγγαρίας, νικώντας την Ισραηλινή Τίμα Νέλσον-Λέβι. Το άλλο χάλκινο μετάλλιο στην Ενχρίλεν Λιχανγκατόγκου από τη Μογγολία που νίκησε την 19χρονη Μίμι Χουχ από τη Νότια Κορέα.