Ευρωπαϊκό Γυναικών: Επέστρεψαν η “χάλκινη” Όλγα Παπαδάτου και η 5η Χρυσούλα Πλέα

Με θετικό πρόσημο ολοκληρώθηκε η παρουσία της Ελλάδας στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πυγμαχίας Γυναικών που διεξήχθη στη Μπούντβα του Μαυροβουνίου.

Η Ελλάδα κατέκτησε 1 χάλκινο μετάλλιο με την Όλγα Παπαδάτου στην κατηγορία των 57 κιλών και μια 5η θέση με την Χρυσούλα Πλέα στην κατηγορία των 52 κιλών.

Η Όλγα Παπαδάτου πραγματοποίησε εξαιρετικές εμφανίσεις και προκρίθηκε στον ημιτελικό των 57 κιλών όπου ηττήθηκε από την Σβετλάνα Στάνεβα από την Βουλγαρία σε έναν συναρπαστικό αγώνα και ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου.

Η Χρυσούλα Πλέα αντιμετώπισε έμπειρες και δυνατές αντιπάλους, έφτασε μέχρι τον προημιτελικό των 52 κιλών όπου ηττήθηκε από την Ουκρανή Τατιάνα Κομπ και κατέκτησε την 5η θέση.

Ομοσπονδιακοί προπονητές και συνοδοί της αποστολής ήταν οι Νίκος Πλέας, Βασίλης Κοκόλης και Παναγιώτης Καρανικολής.