Βαλκανικό: Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ο Δημήτρης Κουλούρης (pic)

Ο Δημήτρης Κουλούρης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στα -60κ. στην κατηγορία U21 στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων-Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών-U21 που πραγματοποιήθηκε στο Μαυροβούνιο το διάστημα 5-6 Νοεμβρίου, με τον Έλληνα καρατέκα να κατακτά το χρυσό μετάλλιο σε σύνολο 16 συμμετοχών.

Ο αθλητής του Α.Σ. Ηγουμεντίτσας, ο οποίος είχε στη γωνία του την Ελληνίδα καρατέκα, Μαρία Στόλη, σημείωσε συνολικά 4 νίκες κερδίζοντας στον τελικό τον Κοσοβάρο, Άλμπινοτ Σελμανί με 1-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι η πορεία του Κουλούρη προς το χρυσό μετάλλιο ήταν επιβλητική καθώς δεν δέχθηκε σημείο από κανέναν αντίπαλο.

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν οι Μπόγιαν Κοστόφ (Σκόπια) και Σβεν Ρακόβνικ (Σλοβενία) που κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο.

Στην ίδια κατηγορία των -60κ. αγωνίστηκε και ο Μάρκος-Άγγελος Βραΐλας, ο οποίος ηττήθηκε στον 1ο γύρο από τον Βόσνιο Μιχαΐλο Στάνιτς με 1-0.