Βαλκανικό: Την 3η θέση κατέκτησε στο Μαυροβούνιο ο Μπίνας (vid)

Μια ανάσα από τον τελικό των -84κ. στην κατηγορία U21 στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων-Νεανίδων-Νέων Ανδρών-Νέων Γυναικών-U21 που πραγματοποιήθηκε στο Μαυροβούνιο το διάστημα 5-6 Νοεμβρίου, έφτασε ο Κωνσταντίνος Μπίνας, ο οποίος ωστόσο κατάφερε να ανέβει στο βάθρο χαρίζοντας στην ελληνική αποστολή το χάλκινο μετάλλιο σε σύνολο 21 αθλητών.

Ο Μπίνας ξεκίνησε εντυπωσιακά και άκρως επιθετικά την πορεία του στο τουρνουά κερδίζοντας τους πρώτους δύο αντιπάλους του με 5-0 και 7-0 αντίστοιχα, όμως ένα βήμα πριν από τον τελικό ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 3-2 από τον Κοσοβάρο Μέλος Γκάσι με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στον τελικό των ρεπεσάζ.

Εκεί, ο αθλητής του Α.Σ. Ηγουμενίτσας “Black Belt Καράτε ΣΤΟΛΗΣ”,  συνάντησε τον Σλοβένο Τιμοτέι Τζόρνταν και με το επιβλητικό 9-1 ανέβηκε στο 3ο σκαλί του βάθρου σημειώνοντας μια ακόμη επιτυχία για τα ελληνικά χρώματα στο τουρνουά.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Μαυροβούνιος Νεμάνια Μίκουλιτς, ο οποίος κέρδισε στον τελικό τον Γκάσι (1-1), έχοντας το πλεονέκτημα του πρώτου κερδισμένου πόντου (sensu), ενώ το άλλο χάλκινο πήρε ο Βόσνιος Μαχίρ Τζούχο.