Karate 1-Series A: Χρυσή τετράδα για την Ιαπωνία, τίτλος για τον Νικολόπουλο

Η Ιαπωνία πήρε 4 χρυσά μετάλλια στο τουρνουά WKF Karate 1-Series A στο Ρίτσμοντ του Καναδά, “χρυσός” στα +84 κιλά ο Θανάσης Νικολόπουλος.

Αγιούμι Γιατόλι, Γιουζούκι Σαβάε, Χιρόμου Χασιμότο και Νακάτζι Χισάμι πήραν τον τίτλο με την Γιατότζι να ανοίγει πρώτη λογαριασμό καθώς νίκησε 2-0 την Αμερικανίδα Σκάιλαρ Λινγκλ στον τελικό του kumite -68 κιλών. Η επόμενη επιτυχία ήρθε στην κατηγορία +68 κιλών kumite όπου η Σαβάε νίκησε την αδερφή της Σκάιλαρ Λινγκ, την Σάιρους, με 4-0 στον τελικό.

Την σκυτάλη πήραν οι άνδρες με τον Χιρόμουν να νικά τον συμπατριώτη του, Σένα Κόντο, με 6-0 στον τελικό των -60 κιλών. Η έκπληξη σημειώθηκε στο kata όπου η Χισάμι νίκησε την συμπατριώτισσά της, την Μιρίσα Οχούτσι με 42,4-42,3 ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε η επίσης Γιαπωνέζα Νοντόκα Γιαμάντα.

Επιτυχία σημειώθηκε και για τα ελληνικά χρώματα με τον Θανάση Νικόπουλο να νικά στον τελικό των +84 κιλών τον Μεξικανό Πάμπλο Άντρες Μπεναβίντες Παλομίνο με 5-4.