Ευρωπαϊκό Χειροπάλης: Ακόμα 12 μετάλλια για την Ελλάδα στην Φινλανδία

Τρομερή παρουσία είχαν οι Έλληνες αθλητές στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Χειροπάλης, που διεξήχθη στην Φινλανδία, αφού πρόσθεσαν 12 ακόμα μετάλλια και την πολύτιμη δεύτερη θέση στο σύνολο στην ηλικιακή κατηγορία των Juniors.

Κατά την δεύτερη ημέρα των αγώνων οι πρωταθλητές μας θριάμβευσαν με αποκορύφωμα τη δεύτερη θέση στο ομαδικό. Η Ευρωπαϊκή ομοσπονδία απονέμει μετάλλια στις τρεις πρώτες χώρες με τις περισσότερες διακρίσεις. Στα Juniors όπου περιλαμβάνει τις κατηγορίες των U15, U18 και U21 η Ελλάδα κατέλαβε το ασημένιο μετάλλιο.

Στην κατηγορία των Seniors ο Άγγελος Καραμολέγκος στα 63κ. κατέλαβε την 3η θέση, ενώ στα U21 ήρθε πρώτος.

Στα U18 το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Ιωάννης Παντσένκο (57κ.), Γρήγορης Διαμαντής (63κ.), Χρήστος Παπαδόπουλος (+86κ.), ενώ το χάλκινο μετάλλιο φόρεσε στο στήθος ο Γεώργιος Φουντουλάκης 70κ.

Στο U15 ο Οδυσσέας Διαμαντής κατέκτησε στα 57κ το χάλκινο μετάλλιο.

Στα Master στα 78κ. ο Δημήτρης Φιλικίδης κατέκτησε το χρυσό, ενώ στα +105κ. ο Παναγιώτης Ξύλος το χάλκινο μετάλλιο.

Στα  grand master women στην κατηγορία των 78κ. η Αναστασία Αλεξανδρίδου κατέκτησε το χρυσό, ενώ τέλος στα ultra grand master στην κατηγορία των 78κ. ο Αντώνης Πανάρετος κατέκτησε δύο ασημένια μετάλλια.