Για το χρυσό ο Πουμπουρίδης, Χάλκινος ο Κωστούρος

Ο Ιωάννης Πουμπουρίδης, σε έναν αγώνα που κυριάρχησε από το πρώτο δευτερόλεπτο νίκησε με διακοπή στον πρώτο μόλις γύρο τον πυγμάχο από τη Βοσνία Αχμέτ Αλί Σινάνοβιτς και αύριο μπαίνει στον τελικό διεκδικώντας το χρυσό στην κατηγορία των 75 κιλών.

Ο έτερος πυγμάχος μας Γιώργος Κωστούρος τα έδωσε όλα αλλά δυστυχώς σε μία αναμέτρηση που το κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ηττήθηκε με 3-2 στα σημεία από τον Ούγγρο Χόρβαθ και κατέκτησε το χάλκινο στα 60 κιλά.

Να υπεθυμίσουμε ότι αύριο αγωνίζεται κι ο Πέτρος Κωνσταντινούδης διεκδικώντας κι αυτός το χρυσό στα 48 κιλά.

Κι όπως λέει και η ανακοίνωση της Ελληνικής Ομοσπονδίας Πυγμαχίας, και μας βρίσκει απόλυτα σύμφωνους “Η Εθνική Ομάδα Παίδων «σφραγίζει» επάξια τον Τίτλο της New Boxing Generation of the World”